30%

Şiddetin Görünümleri

 25,00  17,50

Kategoriler:
ISBN

9786054239023

Yazar

Basım Yılı

2011

Dili

Türkçe

Boyutları

135*195

Sayfa

220

Açıklama

Yirmi birinci yüzyıl, “sürdürülebilir kalkınma” kavramının yerini, “sürdürülebilir şiddet” kavramına bıraktığı bir yer değiştirme ile başlamıştır. Tarihin tuhaf bir oyunu gibi, bu kez de “şiddetin sürdürülebilirliği” siyasetin gündemine yerleşmiştir. Tamamen bitirilemeyen, ama kontrol edilebilen çeşitli şiddet tarzları, analitik ve pratik düzlemde şiddetin ehlileştirilmesi için çözüm modeli olarak sunulmaktadır.
Çağımızın sivil ve siyasal toplumu, şiddeti sona erdirebilecek yeterliliğe sahip olmadığını defalarca göstermiştir. Bu koşullar altında, ancak şiddetin sürdürülebilirliğini dengede tutacak kısıtlı stratejiler üretilebilmektedir. Üretilip uygulanan stratejilerinse başarısız olduğu ortadadır.
Toplumsal, siyasal, kültürel ve iktisadi dört ayrı alanda birden yükselen yüzyılımızdaki şiddetin, kurulu iktidar biçimlerini tehdit ettiği görülmektedir. Bu tehdidin ciddiyeti, daha ilk on yılında, yirmi birinci yüzyılın bir şiddet yüzyılı olarak algılanmasına yetmiştir. Elbette ülkemiz de, içinde bulunduğu şiddet dolu süreçten fazlasıyla etkilenmektedir.
Bu kitapta, fizikî şiddetin dışında, asıl olarak dolaylı şiddetin farklı görünümleri üzerine geliştirilen düşünsel açılımlar ve analizler ifade edilmektedir. Bu bağlamda, çağımızın neredeyse bir distopya mekânı haline gelen toplumsal şiddet kavramına ilişkin kimi yaklaşımlar, üç ayrı deneme biçiminde okuyucuya sunulmaktadır.